Ako si vybrať hojdaciu sieť?

Ničím nerušený relax a odpočinok na slniečku si môžete dopriať vďaka hojdacej sieti aj počas všedného dňa. Existujú navyše varianty, ktoré sa hodia aj do bytu, potom nebudete obmedzení ani zlým počasím. Pri výbere vhodného modelu si overte predovšetkým pri izbovom použití dostatočný priestor na hojdanie, ďalej vhodný materiál a typ konštrukcie.

Ničím nerušený relax a odpočinok na slniečku si môžete dopriať vďaka hojdacej sieti aj počas všedného dňa. Existujú navyše varianty, ktoré sa hodia aj do bytu, potom nebudete obmedzení ani zlým počasím. Pri výbere vhodného modelu si overte predovšetkým pri izbovom použití dostatočný priestor na hojdanie, ďalej vhodný materiál a typ konštrukcie.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Hojdacia sieť, alebo hamaka?

Slovo hamaka pochádza zo španielskeho výrazu, ktorý pôvodne označoval tradičnú rybársku sieť. Hoci dnes obe označenia znamenajú to isté, teda závesné lôžko, pojem hamaka sa skôr používa pre hojdacie siete určené do prírody na prespanie. Takéto modely sú často vybavené funkčnými doplnkami, ako nepremokavou vrstvou, zipsom po celej dĺžke alebo moskytiérou. Oproti hojdacím sieťam sa väčšinou vyrába v odľahčenom ľahko zbaliteľnom variante.

Komu bude určená?

V ponuke nájdete množstvo jednoduchých látkových modelov, do ktorých sa zmestí jeden človek rovnako tak priestranné siete pre 2 osoby alebo celú rodinu tzv. family varianty. Hojdacie siete pre deti pripomínajú závesné hniezdočká alebo kresielka. Zvyčajne sa do nich dospelý nezmestí. Ďalším možným detským variantom sú kruhové hojdačky tvorené povrazovým výpletom.

Umiestnenie

Pred nákupom si tiež môžete ujasniť, kde budete hojdaciu sieť využívať. Nemožno jednoznačne povedať, aké prevedenie je do bytu vhodnejšie. Záleží na dispozíciách priestoru, prípadne aj type podlahy. Hojdacie siete so stojanom môžu byť výrazným a štýlovým prvkom, väčšinou ale zaberú veľa priestoru a nie všetky materiály podstavca sú vhodné na daný typ podlahy. Ďalej vezmite do úvahy nosnosť steny či trámov, na ktorých bude hojdacia sieť bez stojanu zavesená. Uchytenie je pritom väčšinou potrebné dokúpiť zvlášť.

Ak umiestnite hojdaciu sieť do bytu, skontrolujte si dostatočnú nosnosť stien

Na záhrade nebudete natoľko obmedzení priestorom, môžete preto vyberať takmer akýkoľvek variant, ktorý zavesíte napríklad ku kmeňom stromov. Pokiaľ na záhrade nestoja stromy dostatočne blízko pri sebe, vyberajte buď samostatne stojace prevedenie alebo napríklad závesné kresielko, ktoré vám poskytne podobnú službu.

Dôležité parametre

Rozmery

Ak kupujete hojdaciu sieť pre jedného človeka, vystačíte si s 200 cm na dĺžku a približne 120 cm na šírku. Vždy pochopiteľne platí, čím väčšia, tým pohodlnejšia. Vyhotovenie pre dve osoby je dostatočne široké (cca 160 cm) pre pár alebo skupinku detí. V popise produktu sa ďalej môžete stretnúť s celkovou dĺžkou, teda rozpätím. To udáva dĺžku napnutej siete od koncového oka k protiľahlému. Celková dĺžka sa potom pohybuje okolo 300 cm. Tento údaj je dôležitý najmä pri plánovaní zavesenia medzi stromami.

Nosnosť

Hojdacie siete pre jedného človeka unesú približne 100-120 kg. Takéto modely sú väčšinou aj skladnejšie a vhodné do bytov. Nosnosť priestranných pre pár alebo celú rodinu sa väčšinou pohybuje od 180 do 200 a viac kg. Údaje o maximálnej nosnosti nepodceňujte, vyhnete sa tak nepríjemnému pádu v prípade prasknutia lana vplyvom preťaženia.

Skontrolujte si údaje o maximálnej nosnosti, v prípade preťaženia hrozí pretrhnutie lanka

Na čo sa zamerať

Typ konštrukcie

Hojdacie siete sa najčastejšie vyrábajú v troch základných prevedeniach s odlišnou konštrukciou aj vlastnosťami. Ak vynecháme špeciálne varianty skôr pripomínajúce závesné kresielka, môžeme rozlišovať nasledujúce typy:

  • Hojdacia sieť bez pevnej konštrukcie - jednoduchý typ vhodný aj na cestovanie a časté prenášanie, vďaka svojej skladnosti sa hodí aj do bytov. Jeho nevýhodou môže byť obopnutie tela a možnosť zamotania.

  • Hojdacia sieť s tyčou - spevnený variant s jednou, alebo dvoma tyčami zníži možnosť zamotania na minimum. Toto prevedenie býva viac napnuté a oproti nevystuženým modelom tu skôr ležíte na sieti ako zaborení v nej.

  • Hojdacia sieť so stojanom - pevné elegantné prevedenie, ktoré nevyžaduje žiadne dodatočné upevnenie. Zaberá však viac priestoru.

Stojanové vyhotovenie umiestnite kamkoľvek bez nutnosti ukotvenia medzi dva pevné body

Materiál

Hojdacie siete možno rozdeliť tiež podľa použitého materiálu, ktorý veľmi ovplyvňuje celkovú životnosť a pohodlie. Najčastejšie sa stretnete buď so sieťovým, alebo textilným vyhotovením. Sieťovina je oproti látkovým poťahom ľahšia, vzdušnejšia a ľahko zbaliteľná. Lanové prevedenie však nie je vhodné pre deti, ktorým by sa medzi jednotlivé oká mohla zachytiť ruka. Látkové siete sú zas pohodlnejšie a príjemnejšie na dotyk. Mimo to môže byť model doplnený o ochrannú vrstvu proti plesniam alebo vybielenia od slniečka.

  • Bavlnené siete - veľmi pevné a na dotyk príjemné prevedenie, nutné ukrývať pred dažďom a silným vetrom, väčšinou prateľné a dostupné v pestrofarebných farebných kombináciách

  • Siete z umelého materiálu - na výrobu sa väčšinou používa polyester alebo nylon, tieto materiály nie sú tak pružné ako bavlna, zato sú menej náchylnejšie k poškodeniu a vzniku plesní. Oproti bavlne však horšie vstrebávajú vlhkosť, preto v prípade potenia môžu na povrchu vznikať drobné mláčky.

Uchytenie

Nezabudnite pred nákupom zistiť, na čo budete sieť vešať. Na výber máte vo všeobecnosti z dvoch typov závesných prvkov. Hojdacia sieť môže byť vybavená integrovaným systémom, ktorý nevyžaduje žiadne ďalšie dokupovanie nosnej konštrukcie. Hojdaciu sieť len stačí omotať okolo kmeňa stromov alebo trámu. Ďalšou možnosťou sú oká na zavesenie, u ktorých budete potrebovať ešte pevné úchyty, či vhodný stojan.

Rady a tipy

Ako správne ležať v hojdacej sieti

K tomu, aby vás z ležania v hojdacej sieti nebolel chrbát, by ste mali myslieť na správnu polohu tela. Aj keď každému vyhovuje niečo iné, existuje jednoduchá poučka, ako správne sieť používať. Pozícia tela by mala byť ideálne uhlopriečna na pozdĺžnu os siete v prípade nevystuženej varianty. Modely s tyčami skôr nabádajú k pozdĺžnemu ležaniu. Diagonálna poloha v nevystuženej hojdacej sietí navyše predchádza zamotaniu, pretože sa budete hojdať nie zo strany na stranu, ale skôr spredu dozadu.

Čo dokúpiť

V neposlednom rade sa zamyslite nad tým, akú dodatočnú výbavu je ešte potrebné zaobstarať. K tej dôležitejšej určite patria kotviace mechanizmy, ako sú karabíny alebo pevné laná. Chystáte sa s hojdacou sieťou vyraziť na cesty? Kúpte si úložné puzdro, do ktorého sieť jednoducho zabalíte. Na ochranu pred otravným hmyzom skvele poslúži moskytiéra. A nakoniec k vystuženým modelom môžete dokúpiť napríklad malé vankúše či dečky.